Specjalistyczne maszyny i oprogramowania

Dlaczego warto zdecydować się na systemy CAD i 3D CAD

Warto mieć świadomość, że obecnie rynek oprogramowania CAD jest ogromny. Bardzo trudnym zadaniem byłoby zliczenie wszystkich dostępnych na rynku rozwiązań. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że systemy CAD oraz 3D CAD są podstawowym narzędziem w pracy inżyniera. Wszystko zaczęło się w listopadzie 1982 roku w Las Vegas, gdzie została zaprezentowana pierwsza wersja AutoCAD-a. Oczywiście twórcy pierwszego systemu nawet nie przypuszczali, ze obecnie będzie on używany praktycznie w każdej branży. 

Oprogramowanie CAD nazywane jest również grafiką inżynierską, przeniosło bowiem ręczne tworzenie poszczególnych produktów z kartki papieru do wirtualnego świata. Przyczyniło się to nie tylko do bardzo szybkiego projektowania nowszych wersji produktów, ale również do zdecydowanego skrócenia czasu związanego z ich wprowadzaniem na rynek. Rewolucja cyfrowa rozwija się z roku na rok, można spodziewać się w najbliższym czasie jeszcze bardziej wirtualnego świata z wykorzystaniem okularów i monitorów 3D.

CAD 2D czy 3D

Systemy CAD 2D według zdecydowanej większości osób mają przewagę nad systemami CAD 3D tylko w dostępności i cenie. Nie jest to jednak prawda. W niektórych dziedzinach, a także obszarach działalności projektowej podejście 2D może spokojnie konkurować z projektowaniem 3D. W przypadku pracy nad projektem z wielkimi założeniami (np. instalacje fabryczne czy okręty) bardzo często projekt 3D może nie być najlepszym rozwiązaniem dal użytkownika. Praca będzie bowiem bardzo wymagająca i uciążliwa. 

Warto podkreślić, że w ostatnich latach na rynku pojawiło się bardzo dużo rozwiązań dzięki którym nawet systemy CAD 3D są w stanie bardzo szybko przetwarzać obrazy złożonego i wielkiego projektu. 

Część osób jest nawet zdania, że projektowanie 2D umożliwia nie tylko rozwijać wyobraźnię, ale również jest zdecydowanie prostsze w użytkowaniu. Dzięki niemu inżynier będzie wstanie skupić się na prawdziwej esencji tego co jest obiektem wysiłku oraz pracy. Użytkownik nie będzie tym samym rozpraszany narzędziami, jakie są w systemach 3D. Ponadto do swobodnej pracy w systemach CAD 3D będzie wystarczyła znajomość oprogramowania. Nie ma zatem konieczności bycia inżynierem projektantem, by efektywnie móc posługiwać się takim narzędziem.