Specjalistyczne maszyny i oprogramowania

Trzy zasady tworzenia dobrych wizytówek

Choć ich rozmiar jest niewielki, wizytówki są rozwiązaniami posiadającymi szereg zastosowań. Z powodzeniem można używać ich bez względu na to, czy chce się pozyskać nowych klientów, czy też wypromować podmiot, który się reprezentuje. Bez względu jednak na to, w jakim celu je drukujemy, powinniśmy przywiązywać dużą wagę do tego, jak się prezentują. W innym przypadku wejdziemy w posiadanie rozwiązania, które może przynieść nam więcej strat niż zysków.

Po pierwsze – projekt

Może się wydawać, że nie ma nic łatwiejszego niż stworzenie wizytówki Poznań posiada bowiem wiele punktów, w których ich druk może zająć mniej niż godzinę. Jeśli jednak chcemy, aby spełniały one wyznaczone im funkcję, powinniśmy zwracać baczną uwagę na ich atrakcyjność już na etapie projektu. Kluczowe znaczenie mają tu dane kontaktowe. Ich aktualność wydaje się czymś oczywistym, równie ważne okazuje się jednak i to, by były one czytelne. Potencjalny odbiorca nie powinien też mieć problemu z wyodrębnieniem tych, które najbardziej mu się przydadzą, warto więc wyodrębnić imię i nazwisko właściciela wizytówki, nazwę podmiotu, który reprezentuje, a także numer telefonu lub e-mail, w zależności od tego, która forma kontaktu jest przez daną osobę preferowana.

Po drugie – materiał

Co do zasady, wizytówki są drukowane na papierze. Jeśli jednak chcemy, aby ta, którą przekazujemy klientom, w szczególny sposób rzucała się w oczy, warto poeksperymentować. Tylko od nas zależy to, na jaką gramaturę papieru się zdecydujemy, a nawet – czy nie sięgniemy po inny materiał. Drukarnie, które zajmują się przygotowywaniem wizytówek dla swoich klientów, coraz częściej oferują także ich zdobienie. Laminowanie to przy tym nie jedyne rozwiązanie, jakie mogą zaoferować, niemal tak samo popularne jest bowiem choćby posrebrzanie kolejnych liter.

Po trzecie – jakość

Bez względu na to, czy stawiamy na rozwiązania standardowe, czy też wyróżniające się na tle innych wizytówek, musimy pamiętać o tym, że projekt to nie wszystko. Wizytówka musi być produktem wysokiej jakości, klient zwykle nie pamięta bowiem, że firma, której dane znajdują się na niewielkim kartonie, nie jest tą, która odpowiadała za jego zadrukowanie. Niska jakość może więc odbić się negatywnie na wizerunku firmy, a odbudowanie zaufania to długi i złożony proces.